Domy typu bliźniak
Szanowni Państwo, oddajemy w Wasze ręce krótki przewodnik po najważniejszych aspektach, które staną na drodze każdego, kto chce dobrze przygotować się do zaprojektowania oraz wykończenia klasycznego "bliźniaka". Domy są różne na rynku, problemów do rozwiązania jest wiele, więc jak to mawiał klasyk: "Pomożecie? Pomożemy!"
Spis treści:
- Co to jest dom "bliźniak" oraz główne jego cechy.
- Jak przygotować się do projektu.
- Sposoby wykończenia schodów.
- Rodzaje ogrzewania oraz podłogi.
- Izolacja poddasza.
- Pomieszczenie gospodarcze.
- Rozplanowanie podjazdu, tarasu oraz ogrodu.
- Inwestycje dodatkowe.
- Jakie zadanie spełnił zawodowy architekt wnętrz?
Co to jest dom typu "bliźniak"?
Dom bliźniaczy to inaczej dwulokalowy budynek mieszkalny, wybudowany na wspólnej działce. Zazwyczaj jednostki mają wspólny dach i ściany przylegające do siebie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Aktualnie jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku nieruchomości, oraz mocna alternatywa dla mieszkań w bloku. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieszkać w bloku a jednocześnie nie interesuje ich wydatek na zakup działki i budowa własnego, wolnostojącego domu.
Główne cechy domu w zabudowie bliźniaczej:
- jeden dom, z którego są wydzielone dwa lokale,
- jedna działka, z której każdy właściciel posiada swoją połowę,
- jedna zabudowa dachu,
- najczęściej rozdzielenie lokali przez dwie ściany wewnętrzne uzupełnione warstwą izolacji akustycznej,
- własność lokalu oraz działki na akcie notarialnym,
- osobne przyłącza sieci wod-kan oraz elektrycznej i ewentualnie gazowej.
Najczęściej domy bliźniacze posiadają dwie kondygnacje: parter oraz piętro. Czasami występuje także strych użytkowy, które nie jest wliczony do kubatury domu a jest miłym dodatkiem jako przestrzeń do przechowywania.
Jak zaprojektować wnętrze bliźniaka?
W 2022 roku zrealizowaliśmy projekt domu, który mogliśmy projektować już na początku budowy. Dzięki współpracy z bardzo dobrym deweloperem udało się skutecznie poprowadzić indywidualny układ instalacji elektrycznej, ustalić wysokości posadzek, przesunąć wyciągi wentylacyjne czy też zaprojektować układ kostki brukowej oraz poprowadzić przewody klimatyzacji.
Udany projekt wnętrz "bliźniaka", to w połowie proces prac przygotowawczych pod wszystkie instalacje. Po zakończeniu stanu surowego zamkniętego przeprowadziliśmy inwentaryzację wnętrza, aby zweryfikować stan faktyczny i porównać go z dokumentacją projektową, którą dostarcza deweloper.
Na etapie budowlanym jest także szansa na dodatkowe działania, których najczęściej nie dostarcza firma budowlana a są to m.in. instalacja siatek na sufitach, które zapobiegają pękaniu tynków lub dodatkowe wygłuszenie wnętrza specjalnymi matami, piankami lub dodatkowym styropianem.
Drugi etap prac, czyli prace budowlano-wykończeniowe to już moment, w którym realizujemy wizję, która powstała w wyniku wspólnej pracy architekta wnętrz oraz inwestora. W tym przypadku inwestor zdecydował się na skorzystanie z usługi nadzoru nad projektem. Dzięki tej usłudze biuro JSM przejmuje na siebie pełną odpowiedzialność za prawidłowe zrealizowanie usługi wykończenia zgodnie z projektem.
W jaki sposób wykończyć schody?
Wykończenie schodów to jedno z poważniejszych zadań, które wymaga przemyślanego projektu oraz starannego wykonania przez specjalistyczną firmę. Najczęściej wybierany materiał to twarde drewno, takie jak dąb lub orzech, i trzeba szczerze przyznać, że jest jeden z najlepszych wyborów, jeżeli chodzi o trwałość i długotrwałe piękno. Za pięknymi i trwałymi schodami pokrytymi drewnem stoją jednak dwa czynniki; po pierwsze cena - jest to najdroższe rozwiązanie a po drugie odpowiednie wykonanie i montaż stopnicy. Aby schody pokryte drewnem służyły przez lata muszą być wykonane perfekcyjnie. Żle wykonane schody mogę trzeszczeć, powodować pęknięcia tynków i być źródłem sporej irytacji.
Alternatywnie można również zastosować pokrycie z żywicy, polerowanego betonu, metalowe, PCV lub obłożone wielkoformatową płytką ceramiczną. Właśnie to ostanie rozwiązanie jest idealnym kompromisem pomiędzy trwałością a ceną całkowitą. Warto też zaznaczyć, że schody pokryte płytką mogą wprowadzić do przestrzeni luksus i wizualne przełamanie wnętrza. Należy jednak wybrać takie materiały, które spełnią wszystkie wymagania techniczne do takiego zastosowania. Niezależnie od tego, jaki materiał zostanie wybrany na schody, należy zawsze pamiętać aby firma je montującą posiadała odpowiednie doświadczenie w tej materii, tak aby uzyskać zadowalający efekt finalny.
Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne?
Pomijając samo źródło grzania (sieć miejska, piec gazowy, pompa ciepła itp.) to już jego rozprowadzenie po domu jest bardzo istotne. Ogrzewanie podłogowe ma bardzo wiele zalet, ale jego główną wartością dodaną jest oszczędność! Niskotemperaturowe ogrzewanie jest rozprowadzone po całym domu w taki sposób, aby w każdej jego części była taka sama temperatura. Najczęściej decydując się na zakup domu w zabudowie bliźniaczej już mamy zdefiniowany rodzaj rozprowadzenia ciepła, ale mamy jednak pewne pole manewru do jego modyfikacji.
Jeśli przewody od ogrzewania podłogowego są rozprowadzone na każdym piętrze, to jeszcze na etapie projektu możemy wybrać miejsca, w których nie chcemy aby rurki zostały ułożone. Takie miejsca to np. pod stałą zabudową meblową np. w kuchni gdzie jest sprzęt agd, pod sofami i szafami. Jeśli pozostawimy rurki w miejscach zabudowy, będzie to miało negatywny wpływ na cyrkulację ogrzanej wody.
Posiadając gotowy projekt przed ułożeniem instalacji, możemy poprawić wydajność energetyczną powstającego wnętrza i przyczynić się skutecznie do oszczędności rachunków. Dodatkowo, możemy zdecydować się na instalację grzejnika drabinkowego np. w łazience, aby w okresie zimowym suszyć ręczniki. Taki grzejnik można podpiąć do instalacji ogrzewania podłogowego.
Jaka podłoga do ogrzewania podłogowego?
Aby skutecznie przewodzić ciepło z ogrzewania podłogowego do wnętrza domu, potrzebna jest do tego dedykowana podłoga. W tej części nie będziemy rozważać kwestii estetycznej, a jedynie jej wartość użytkową.
Rodzaj podłogi, którą można zastosować:
- panele winylowe - najlepsze parametry przewodnictwa cieplnego, duży wybór wzorów,
- płytki ceramiczne - dobre parametry przewodnictwa cieplnego, niestety nie nadają się do każdego pomieszczenia,
- panele klasyczne - ograniczona oferta, wysoka cena modeli o dużej odporności na ścieranie oraz zalanie wodą,
- deska trójwarstwowa - wysoka cena oraz ograniczona ilość modeli, które są dedykowane do ogrzewania podłogowego,
- deska drewniana - najdroższe rozwiązanie, ograniczona ilość modeli które są dedykowane do ogrzewania podłogowego.
W przypadku omawianego projektu została wybrana pierwsza opcja, czyli panele winylowe. Dzięki temu rozwiązaniu udało się osiągnąć temperaturę pomieszczenia wewnątrz na poziomie 22 st. C, przy temperaturze pracy pieca gazowego na poziomie 25 st. C (okres zimowy listopad-luty). To rozwiązanie pokazuje jak wydajne jest ogrzewanie podłogowe, które połączono z odpowiednią podłogą oraz bardzo dobrze ocieplonym domem. Dla porównania, aby utrzymać taką temperaturę wnętrza, przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników potrzebna jest stała praca kotła na poziomie 40-45 st. C.
Izolacja termiczna poddasza.
Izolacja poddasza to zdecydowanie ta inwestycją dla Państwa domu, którą warto rozważyć. Prawidłowe zatrzymanie temperatury wewnątrz domu skutecznie pomaga obniżyć koszty zużycia energii. To rozwiązanie pozwala lepiej utrzymać ciepło w zimie i chłód w lecie. Dodatkowa izolacja pomaga również chronić przed wilgocią, pleśnią, insektami i innymi zanieczyszczeniami powietrza, które mogą dostawać się przez dach do pomieszczeń mieszkalnych. Początkowy koszt inwestycji może wydawać się wysoki, ale z perspektywy czasu zaoszczędzą Państwo pieniądze dzięki lepszej efektywności energetycznej. Chociaż niewątpliwie istnieje wiele korzyści z zastosowania dodatkowej izolacji poddasza, należy skonsultować się z profesjonalistą, aby dobrać odpowiednie materiały do Państwa dachu.
Pomieszczenie gospodarcze.
Można śmiało napisać, że właśnie to pomieszczenie jest w pewnym sensie prawdziwym sercem domu. W przypadku tej inwestycji, deweloper przewidział fantastyczne miejsce do zabudowy wielu niezbędnych urządzeń. W tej części wpisu opowiemy o technicznych aspektach, ale już w innym wpisie pokażemy Państwu efekt finalny zabudowy tego wnętrza.
Zastane pomieszczenie składa się w pewnym sensie dwóch części: pierwsza część od wejścia to wysokie pomieszczenie bez skosów, w którym znajduje się piec dwufunkcyjny; druga część jest pod schodami zabiegowymi, gdzie przewidziano miejsce na pralkę.
W wyniku przebudowania instalacji oraz zaprojektowania tego pomieszczenia wykonano:
- zabudowę szafki wraz ze zlewem technicznym,
- instalację rozdzielni ogrzewania podłogowego na parterze,
- podłączenie stacji uzdatniania wody dla całego domu,
- podłączenie centralki elektrycznej,
- podłączenie skrzynki z zasilaczami led dla oświetlenia w całym domu,
- zamontowano pralkę oraz suszarkę z pompą ciepła,
- zabudowano schody w celu uzyskania przestrzeni na przechowanie,
- wstawiono dodatkową zabudowę meblową do przechowywania,
- na podłodze wyłożono płytki z nachylenie w kierunku odpływu w podłodze,
- ułożono cokół z płytek dookoła całego pomieszczenia,
- instalację kamery, która stale dostarcza podgląd pomieszczenia.
Zabudowa podjazdu, tarasu oraz ogrodzenia.
Standardowo, większość deweloperów sprzedaje dom w zabudowie bliźniaczej bez kostki brukowej w części frontowej oraz z tyłu. Tak samo jest w przypadku ogrodzenia frontowego, które należy zakupić i zainstalować na własny rachunek. Oczywiście, na rynku znajdziemy szerokie spektrum ofert, które mogą zawierać wybrukowany podjazd, ale są one proporcjonalnie droższe.
W przypadku omawianej inwestycji, w standardzie deweloper dostarcza wybrukowane schody od frontu oraz taras w tylnej części na długość ściany oddzielającej lokale. Dodatkowo została także zainstalowana siatka oddzielająca działki w ramach zakupionej inwestycji. W trakcie przygotowywania projektu wnętrza domu, powstała koncepcja zabudowania podjazdu, obejścia domu oraz tarasu.
Wprowadzone zmiany na zewnątrz obejmowały:
- rozplanowanie kostki brukowej,
- zmiana kostki na kolor ciemnografitowy,
- wydzielenie sekcji na kwiaty od frontu,
- doprowadzenie instalacji elektrycznej do oświetlenia dekoracyjnego,
- odprowadzenie wody deszczowej z rynien do ogrodu,
- zaprojektowanie dużej donicy na krawędzi tarasu,
- rozplanowanie instalacji elektrycznej na ogrodzie dla oświetlenia oraz do domku na narzędzia,
- oznaczenie miejsc montażu bramu i furtki.
Instalacja alarmowa.
W przypadku każdego domu, tak i w tej inwestycji zaproponowaliśmy instalację systemu alarmowego. Takie rozwiązanie, skutecznie pozwala spać spokojniej. Już na etapie budowy została rozprowadzona instalacja do czujników, centralki, stacji przyłączeniowej oraz syreny zewnętrznej. Dzięki tak poprowadzonej instalacji można bardzo łatwo i szybko przeprowadzić montaż urządzeń.
Ciekawym rozwiązaniem była decyzja inwestora, aby czujki umiejscowić jedynie na parterze. To rozwiązanie pozwala uzbroić alarm, kiedy wszyscy domownicy śpią spokojnie na piętrze.
Inwestycje dodatkowe w domu.
Sam zakup nieruchomości to jedno, ale trzeba być świadomym, że wykończenie wnętrza, podjazdu i ogrodu może pochłonąć między 30% a 70% wartości domu. Oczywiście, skala wydatków zależy od posiadanych środków i perspektywy finalizowania poszczególnych etapów. Poniżej wskazujemy dodatkowe elementy, które dotyczą omawianej inwestycji - nie są to elementy wyposażenia.
- gładzie na ścianach + malowanie,
- zabudowa stolarska mebli w kuchni oraz w łazienkach,
- termoizolacja poddasza,
- zmiana kolorystyki ram okiennych,
- rolety automatyczne dla okien dachowych,
- klimatyzacja,
- instalacja alarmowa,
- monitoring,
- stacja uzdatniania wody,
- układanie kostki brukowej na podjeździe i przy obejściu domu,
- przebudowa tarasu,
- brama,
- ziemia ogrodowa.
Na czym polegała praca architekta wnętrz w tym projekcie?
Koncepcja.
Każdy projekt zaczyna się wspólną analizą potrzeb, przeglądania inspiracji, poznawania materiałów i dobierania ich do wybranego wnętrza. W przypadku tej inwestycji inwestor dobrze wiedział czego chce, jak ma wyglądać ogólny zarys wnętrza już od samego początku. Dzięki przeprowadzonej analizie, udało nam się dość szybko ustalić główne elementy wyposażenia, kolorystykę, rozmieszczenie poszczególnych elementów. To właśnie w tym pierwszym etapie współpracy powstaje szczegółowy zarys, który zmienia się w projekt wykonawczy i dokumentację techniczną.
Projekt.
Szczegółowy projekt wykonawczy zawiera kilkadziesiąt stron rysunków technicznych, wizualizacje oraz dokładne opisy każdego detalu, który należy do realizacji. Na podstawie tej dokumentacji firma budowlana, stolarz, lub inni wykonawcy otrzymują gotowe rysunki, na podstawie których jest wykonywana usługa. Warto też wspomnieć, że przekazanie dokładnej dokumentacji podwykonawcy zabezpiecza nas dodatkowo w przypadku powstania jakichkolwiek usterek lub nieprawidłowości w trakcie realizacji zlecenie przez firmy zewnętrzne.
Dodatkowo, już po otrzymaniu dokumentacji technicznej inwestor mógł zamawiać niezbędne elementy do wyposażenia domu takie jak: armatura, oświetlenie, sprzęty AGD. Jest to o tyle istotne, że wiele z tych produktów jest osiągalne z długimi terminami realizacji (w niektórych przypadkach są to nawet 2-3 miesiące).
Wyceny.
Każdy projekt zawiera dodatkową sekcję wycen produktów, które wybrał zamawiający do zrealizowania swojego upragnionego wnętrza. W ramach pracowni projektowej współpracujemy z profesjonalnymi dostawcami elementów wyposażenia jak:
- sprzęt RTV-AGD; dostarczamy możliwość wyboru spośród wielu marek z jednego źródła. Dodatkowo, są to firmy, które oferują sprzęty AGD w nietypowych rozmiarach pod zabudowę, których nie spotkamy w tradycyjnym sklepie,
- drzwi, podłogi, ościeżnice; w tym przypadku można zdecydować się także na profesjonalny montaż oraz wydłużone gwarancje, a zakup w jednym miejscu pozwala na skuteczne negocjowanie cen,
- firma budowlana; inwestor skorzystał z jednej z naszych zaprzyjaźnionych ekip budowlanych, która przeprowadziła wykończenie całego domu w ciągu dwóch miesięcy praktycznie "pod klucz",
- stolarz; tak jak w przypadku firm budowlanych, współpracujemy z kilkoma, działającymi od lat stolarzami, w tym przypadku wykonano zabudowę kuchni, toalety na parterze, łazienki na piętrze, garderoby, zabudowy RTV.
Nadzór wykonawczy.
Kontrola realizowanej usługi to ostatni, ale za to bardzo ważny element wykończenia projektu. W skład nadzory wykonawczego wchodzi wszystko co dotyczy kontroli jakości prac budowlanych oraz elementów ruchomych wyposażenia. Patrząc na etapy prac nadzór można podzielić na następujące etapy:
- kontrola zakupów online; weryfikacja dostaw i zgłaszanie ewentualnych problemów do dostawców,
- koordynacja płatności i dostaw stacjonarnych,
- kontrola zakupów firmy budowlanej; weryfikacja ilości materiałów, które są niezbędne do wykonania prac,
- kontrola montażu elementów przez firmy zewnętrze; jakość prac i zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem,
- stała obecność na budowie w celu weryfikacji każdego etapy wykończenia,
- rozwiązywanie bierzących problemów.
Zadzwoń lub napisz do nas po bezpłatną analizę oraz wycenę Twojego projektu.
tel. 505-180-426
email: biuro@jsm-wnetrza.pl