Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Architekt wnętrz cena projektu

Nie pytaj się ile kosztuje projekt, zapytaj, ile możesz zaoszczędzić dzięki architektowi wnętrz. Taka parafraza słynnych słów prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego powinna być myślą przewodnią wszystkich, którzy rozpatrują decyzję o rozpoczęciu współpracy z zawodowym projektantem wnętrz. 

W poniższym artykule postaramy się Państwu przybliżyć koszt zatrudnienia architekta wnętrz oraz niewątpliwe korzyści, jakie wynikają z takiego rozwiązania.

 1. Zawodowy architekt wnętrz, czy doradca lub dekorator ze sklepu? Kogo wybrać?
 2. Projektant lokalny czy współpraca zdalna?
 3. Przygotowanie projektu, na czym to polega?
 4. A może "okrojony" projekt?
 5. Ile zaoszczędzę decydując się na architekta wnętrz?
 6. Jakie korzyści płyną z posiadania nieruchomości zaprojektowanej przez architekta wnętrz?
 7. Cena projektu architekta wnętrz.
architekt wnętrz cena

1. Zawodowy architekt wnętrz, czy doradca lub dekorator dostępny w wielu sklepach. Które rozwiązanie wybrać?

Aktualnie, wiele sklepów z akcesoriami wyposażenia wnętrz, a nawet ogólnodostępne markety budowlane oferują usługę doradztwa w zakresie aranżacji wnętrza. Jest to bardzo ciekawa usługa, która ma dwie bardzo pozytywne cechy: po pierwsze, na miejscu, w sklepie możemy uzyskać informację od osoby, która zajmuje się doradzaniem w konkretnych produktach; po drugie, takie miejsca pozwalają zainteresować potencjalnego odbiorcę usługą projektową.

I na tym się to kończy. Kiedy odejdziemy od stoiska, i zechcemy wrócić po ciąg dalszy konsultacji, możemy zastać już zupełnie inną osobę lub nawet kolejkę oczekujących. Ekspresowa i mocno ograniczona usługa zawsze pozostawia wielki niedostatek odpowiedzi na nasze pytania. Dodatkowo i co bardzo ważne, zakres proponowanych rozwiązań zawsze będzie się ograniczał do oferty miejsca, w którym otrzymujemy ową "darmową" poradę.

Zawodowy architekt wnętrz to osoba, która zawsze podchodzi do projektu kompleksowo. A co najważniejsze posiada doświadczenie, niezbędne narzędzia do profesjonalnego projektowania oraz sztab współpracujących specjalistów, którzy są w stanie każdą niewiadomą rozłożyć na czynniki pierwsze.

W przypadku aranżacji wnętrza nowego sprawa jest względnie prosta, ale jeśli chcecie Państwo przebudować już istniejący dom lub wnętrze kamienicy, to śmiało można napisać, że wszystko będzie skomplikowane:) I w tym właśnie miejscu, wkracza architekt wnętrz ze swoim doświadczeniem!

Szczegółowo o zakresie prac zawartych w projekcie opisuję w punkcie 7. poniższego tekstu.

doradzanie zakupów do mieszkania na odległośc

2. Wybrać dostawcę usługi aranżacji lokalnie, czy zdalnie i na odległość?

Przez wiele lat utarło się, że specjalista, który zaprojektuje wnętrze powinie być dostępny lokalnie. Częste wizyty na budowie, doradzanie w wyborze towarów w wyspecjalizowanych salonach czy też ocena postępu prac w czasie rzeczywistym - te kwestie są bardzo istotne. Należy jednak wspomnieć, że czas pandemii Covid z roku 2020 sprawił, że branża projektowania wnętrz także przeszła rewolucję.

Na dzień dzisiejszy, można pokusić się o stwierdzenie, że całe zlecenie projektowe można zrealizować online. Ogólnodostępne łącza video, praca online programów projektowych, przygotowanie wizualizacji, czy też kontakt z obsługą sklepów można zrealizować na odległość. Mamy doświadczenie w realizacji projektów na odległość i wiemy, że ten model współpracy sprawdza się bardzo dobrze.

Warto jednak wspomnieć o tym, że po zaakceptowaniu wyceny, proponujemy pierwsze spotkanie osobiste. Dojedziemy w dowolne miejsce, poznamy się osobiście i przeprowadzimy wyczerpujacy wywiad, który będzie podstawą dalszej współpracy. Dodatkowo, jeśli jest to wymagane, weryfikujemy wymiary wnętrza lub przeprowadzamy całą inwentaryzację. Jest to bardzo ważne, na dalszym etapie projektowania. Kiedy już posiadamy kompletną wiedzę na temat nieruchomości, oraz Państwa predyspozycji, to całą reszta działań może być realizowana online.

Podsumowując, projektowanie na odległość jest możliwe i nie jest to problematyczne:)

aranżacja wnętrza online

3. Przygotowanie projektu wnętrza nieruchomości.

Dla wielu z Państwa, którzy pierwszy raz rozpoczynają współpracę z architektem wnętrz, ważne jest aby przedstawić dokładny zakres wszystkich etapów, na które składa się kompleksowy projekt. Zanim jednak nastąpi upragniony moment przekazania wydrukowanej dokumentacji, która zawiera wszystkie rysunki techniczne oraz niezbędne elementy składowe, to następuje cały proces przygotowania projektu.

Główne elementy poprzedzające finalizację to:

 • zebranie dokładnego wywiadu,
 • weryfikacja wymiarów czyli dokładna inwentaryzacja wnętrza,
 • przygotowanie układów funkcjonalnych wnętrza w kilku wariantach,
 • przygotowanie modelu 3D oraz wizualizacji wybranego wariantu,
 • zaprojektowanie mebli na wymiar (kuchnia, łazienka, szafy itp.),
 • dobranie wszystkich elementów składowych wnętrza,
 • przygotowanie listy produktów do zakupu,
 • przygotowanie kompleksowych i bardzo szczegółowych rysunków technicznych dla całej nieruchomości.
rysunki techniczne aranżacji mieszkania

4. Czy projektujemy pojedyncze pomieszczenia?

Tak, projektujemy pojedyncze pomieszczenia. Cena za samą łazienkę lub kuchnię rozpoczyna się od kwoty 2.500 zł.

W przypadku jednostkowych, drobnych projektów warto rozważyć skorzystanie z konsultacji online.

 

projekt samej lazienki projektant wnetrz

5. Ile można zaoszczędzić (czasu i pieniędzy) dzięki współpracy z zawodowym architektem wnętrz?

W tym punkcie opiszemy moment, w którym pojawia się dodatkowa i niestety często pomijana wartość projektowa. Od początku istnienia pracowni, staramy się wpisywać w szeroki nurt edukacji i szerzenia wiedzy na temat projektów i wszystkiego z czym są powiązane.

Bardzo często, decyzja o rozpoczęciu współpracy z projektantem jest podejmowana na podstawie tylko jednego aspektu - jest nim koszt zakupu usługi. Zdajemy sobie sprawę, że koszt projektu może wywoływać przyspieszoną pracę serca, ale tylko wtedy jeśli patrzymy na to czysto zero-jedynkowo. Biorąc pod rozwagę decyzję o rozpoczęciu współpracy, należy patrzeć na ten wydatek z szerszej perspektywy. Szczególnie ważnym pytaniem jest to, ile zyskamy dodatkowej wartości biorąc pod rozwagę kompleksowe zaprojektowanie wnętrza swojej nieruchomości. A można zyskać bardzo wiele:

 1. Czas. W tym podpunkcie idealnie wpisuje się krótka maksyma "czas to pieniądz"! To właśnie architekt wnętrz zaoszczędzi najwięcej Państwa czasu, który jest niezbędny na zagłębianie się w aspekty techniczne nieruchomości, czy też dobór odpowiednich materiałów do wykończenia wnętrza. Każde wnętrze, lokalizacja nieruchomości, rodzaj zabudowy, rozwiązania techniczne, materiałoznawstwo itd. itp. wpływają na czas, który musi zostać poświęcony na poprawne "ubranie" wnętrza. Co więcej, samo dobranie materiałów musi być poparte wiedzą o ich kompatybilności, cenach, żywotności materiału, czy też łączenia ich z konkretnymi pomieszczeniami. Wszystko po to, aby trwały na swoim miejscu przez długie lata. Kto z nas nie ma na sumieniu zakupu przypadkowego elementu wyposażenia, który po krótkim czasie okazywał się błędną decyzją? To właśnie współpraca z zawodowym architektem wnętrz pozwala na maksymalne zminimalizowanie takich błędów.
 2. Pieniądze. Najważniejszy element każdej inwestycji to budżet przewidziany na jej realizację. Dobrze przemyślany i skalkulowany budżet jest niezbędny do bezproblemowego i skutecznego przejścia przez wszystkie etapy realizacji projektu. Należ podkreślić, że częścią składową projektu jest wskazanie konkretnych produktów do jego wykończenia, co pozwala nam prosto i skutecznie przeszukiwać oferty. Jeśli podczas współpracy zdecydujecie się Państwo na wybór polecanych przez ekip budowlanych możecie mieć gwarancję, że prace zostaną wykonane na najwyższym poziomie, zgodnie ze sztuką budowlaną! A co najważniejsze, prace zostaną wycenione na podstawie istniejącej dokumentacji projektowej więc dosłownie wszystko będzie czytelne dla każdej ze stron. Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma tutaj miejsca na niedopowiedzenia czy też zwiększanie budżetu w trakcie trwania prac. Już na starcie wiecie Państwo z jakimi kosztami będzie sie wiązała inwestycja.

Przykładowa kalkulacja.

 1. Mieszkanie 60m2. Zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim to koszt około 10 tys. za m2. Koszty prac remontowo wykończeniowych to koszt około 1500 zł za m2. Środki przeznaczone na wyposażenie wnętrza to koszt około 2000 zł za m2. Proste podsumowanie daje nam kwotę 750 000 zł. Przy założeniu, że projekt zostanie wyceniony na kwotę 130 zł m2, to jego wartość wyniesie 7800 zł, wiec koszt projektu to zaledwie 1,04% wartości całej inwestycji!
 2. Dom 140m2. Zakup/budowa domu w stanie deweloperskim to koszt około 5 tys. za m2. Koszty prac remontowo wykończeniowych to koszt około 1000 zł za m2. Środki przeznaczone na wyposażenie wnętrza to koszt około 2500 zł za m2. Przy założeniu, że projekt zostanie wyceniony na kwotę 130 zł m2, to jego wartość wyniesie 18 200 zł, wiec koszt projektu to zaledwie 1,5% wartości całej inwestycji!

Dobrą współpracę można porównać do wspaniałego przewodnika, który sprawnie poprowadzi nas przez zabytki zabytkowego miasta. Oczywiście, sami też możemy odbyć spacer, ale ile możemy pominąć... Odpowiadając na początkowe pytanie, ile można zaoszczędzić decydując się na kompleksowy projekt wnętrza, odpowiadamy jednoznacznie: dużo:)

Powyższe kalkulacje opierają się o elementy wyceny, które są zawarte w punkcie 7.

jak można oszczędzić pieniadze decydujac się na projektanta wnętrz

6. Czy można dodatkowo zyskać na sprzedaży nieruchomości, która posiada zaprojektowane wnętrze?

Odpowiedz na to bardzo ważne pytanie może być tylko jedna: TAK!

Wnętrze, które jest przemyślane, dopracowane w każdym detalu oraz dobrze zrealizowane będzie nam służyć przez całe dekady. Zastosowanie odpowiednich materiałów, umiejscowienie najważniejszych elementów tam, gdzie powinny znajdować się już od samego początku sprawia, że takie wnętrze nie wymaga zmian. Jest to kolejny element, który wpisuje się w czynnik oszczędności w szerszej perspektywie nieruchomości. 

Często bywa tak, że nasza ukochana nieruchomość, po pewnym czasie zostaje wystawiona na sprzedaż. Już na starcie możemy odczuć korzyści, który zyskaliśmy dzięki pracy architekta. Wystarczy proste uporządkowanie rzeczy codziennego użytku i mamy idealny materiał do sesji fotograficznej, którą możemy prezentować w ogłoszeniu. Sam zapis w treści oferty, mówiący o tym, że mieszkanie zostało dla indywidualnie zaprojektowane sprawia, że owe ogłoszenie staje się prestiżowe na tle pozostałych.

Obecnie, na rynku wtórnym ceny nieruchomości (porównujac ten sam metraż oraz zbliżona lokalizację) zaprojektowanych przez architekta wnętrz są droższe o około 10% względem pozostałych "standardowych" mieszkań. W tym miejscu warto wrócić do kosztu projektu (1-2% wartości całej inwestycji) i porównać ten koszt z zyskiem dodatkowym wynikającym z unikatowego projektu, co daje nam na starcie dodatkowe 8% zysku!

Od zawsze nieruchomość to najlepsza opcja inwestowania kapitału, a element projektowy jeszcze wymiernie podbija ową wartość.

Ale czy mieszkanie zyskuje na wartości tylko w kwestii sprzedaży i osiągnięcia ceny ostatecznej? Nie tylko! Mieszkania przeznaczone na wynajem, które są zaprojektowane i wykonane z dbałością o detale to także bardzo rozsądna lokata kapitału. Targetowanie mieszkania dla ściśle określonej grupy odbiorców jest dużo łatwiejsze jeśli od samego początku wnętrze będzie realizowane dla klienta, który jest gotowy więcej zapłacić. Nawet wynajmowane mieszkania mogą być solidnie wykonane i generować większą stopę zwroty z inwestycji!

czy mozna zarobic na mieszkaniu zaprojetowanym przez projektanta wnetrz

7. Ile kosztuje projekt architekta wnętrz?

Dotarliśmy do sedna sprawy, która jest omawiana w powyższym tekście i mamy nadzieję, że odpowiedz będzie dla wszystkich satysfakcjonująca. Poniżej prezentujemy standardowe pakiety oraz ich ceny wyjściowe.

Pakiet nr 1 to zakres prac, który zawiera kompleksowe rozwiązania dopasowane indywidualnie do wnętrza. W skład pakietu wchodzi

 • inwentaryzacja,
 • koncepcja oraz rzuty aranżacyjne,
 • przygotowanie modelu 3d wszystkich pomieszczeń,
 • projektowanie mebli pod zabudowę w wybranych pomieszczeniach,
 • projektowanie zmian elektrycznych oraz wod-kan.,
 • dobór oraz przeliczenie natężenia oświetlenia w całym wnętrzu,
 • wizualizacje fotorealistyczne,
 • wyceny oraz konsultacja z firmami zewnętrznymi,
 • wspólne spotkania w salonach z wyposażeniem,
 • dokumentacja techniczna dla wykonawcy,
 • wyceny firm wykonawczych (usługa budowlana oraz stolarz),
 • lista zakupowa poszczególnych produktów.

Pakiet nr 2 to uproszczony projekt, który pozwala dokładnie zaplanować przestrzeń wnętrza i zaproponować gotowe rozwiązania. Pakiet zawiera:

 • praca na plikach (inwetnaryzacja) dostarczonych przez inwestora,
 • koncepcja oraz układ aranżacyjny,
 • doradztwo materiałowe oraz wyposażenia agd,
 • model 3d
 • wizualizacje graficzne,
 • lista zakupowa poszczególnych elementów,
 • uproszczona wersja dokumentacji technicznej.

Pakiet nr 3 to konsultacje online z architektem wnętrz.

 • analiza potrzeb oraz inspiracji,
 • doradztwo aranżacyjne,
 • uproszczone rysunki techniczne.

Szczegóły dotyczące konsultacji znajdują się na stronie, które obszernie opisuje zakres prac.

Pakiet nr 4 to nadzór nad projektem. Usługa nadzoru zawiera szeroki zakres czynności, które wykonuje specjalnie oddelegowany pracownik. Usługa jest wyceniana za rozpoczęty miesiąc pracy i zawiera takie elementu jak:

 • koordynacja prac wykonawczych,
 • analiza budżetu,
 • przyjmowanie oraz weryfikowanie dostaw wszystkich elementów wyposażenia,
 • kontrola zgodności prac z projektem,
 • weryfikacja oraz sporządzanie protokołów od podwykonawców itp.

Szczegółowy opis tej usługi, znajdziecie Państwo pod linkiem, do strony, która szeroko omawia zakres nadzoru nad projektem.

Rozpatrując decyzję o skorzystaniu z usługi, warto pamiętać o wszystkich korzyściach dodatkowych, które istnieją wspólnie z projektem. Staraliśmy się przedstawić wszystkie elementy składowe, które tworzą usługę wyjątkową i bardzo kompleksową dla Państwa wnętrza.

Zaznaczamy, że powyższy cennik ma charakter informacyjny i nie jest ofertą w myśl prawa handlowego. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie.

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i serdecznie zapraszamy do kontaktu!

architekt wnetrz cena

Zadzwoń lub napisz do nas po bezpłatną analizę oraz wycenę Twojego projektu.

tel. 505-180-426

email: biuro@jsm-wnetrza.pl

pixel