Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaprojektować pokój dla dziewczynki.

2023-05-25
Jak zaprojektować pokój dla dziewczynki.

Jak zaprojektować pokój dla dziewczynki?

Jakkolwiek prosto brzmi to pytanie, jest ono jednym z najczęściej wpisywanym w wyszukiwarkę! Natomiast odpowiedz, nie jest już taka łatwa. Pokój dla dziecka, a w szczególności dla młodej damy jest wyjątkowym wyzwaniem, jeśli chodzi o projektowanie i dobór odpowiednich materiałów. Postaramy się pomóc w odpowiedzi na to pytanie i poszukamy jak najlepszego rozwiązania.

 1. Czy rozmawiać z dzieckiem o jego własnym pokoju?
 2. Co powinno znaleźć się w pokoju?
 3. Jak wybrać meble, aby "rosły" razem z dzieckiem?
 4. Jaki kolor oraz rodzaj farby wybrać?
 5. W jakie wyposażenie warto wyposażyć pokój dziecka?
 6. Rola architekta wnętrz w projektowaniu pokoju dla dziewczynki.
pomysl na wystruj wnetrza pokoju dziewczynki

1. Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o jego własnym pokoju?

Odpowiedz na to pytanie może być tyko jedna: Tak, należy rozmawiać! Świat dziecka, szczególnie w wieku wczesnej podstawówki jest bardzo złożony. Ilość bodźców, która zalewa dziecko z każdej strony jest przeogromna. Rówieśnicy w szkole, ich problemy oraz pasje, obowiązki szkolne i domowe, czas na zabawę, odkrywanie świata rzeczywistego i wirtualnego... jest tego bardzo dużo. Własny pokój, oaza spokoju, kiedyś mała baza, a dzisiaj mały salon! Taka enklawa jest dziecku niezmiernie potrzebna, a jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana, wspólnie z dzieckiem, to sukces mamy zagwarantowany!

Aby przeprowadzić dobrze rozmowę z naszą pociechą, należy się do niej odpowiednio przygotować. Najważniejsza kwestia to budżet, jaki chcemy przeznaczyć na realizację tego małego projektu. Jeśli już mamy zagwarantowane środki, to dużo prościej będzie proponować możliwe rozwiązania we wnętrzu. Druga, bardzo ważna sprawa to wysłuchanie potrzeb dziecka. W tej kwestii pomoże odpowiednio skrojona ankieta, w której dziecko będzie odpowiadać (w miarę możliwości) na kwestie związane z kolorami, meblami oraz wszystkimi dodatkami wnętrza. Specjalną ankietę można stworzyć wspólnie z zawodowym architektem wnętrza, który podpowie, jakie kwestie są istotne przed rozpoczęciem prac.

Rozmowa oraz ankieta mają kilka ważnych zadań do spełnienia:

 • operujemy zagadnieniami oraz rozwiązaniami opartymi o wcześniej ustalony budżet,
 • taką ankietę można traktować jako pewnego rodzaju umowę pomiędzy rodzicami a dzieckiem, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości,
 • i najważniejsze: dziecko zyskuje świadomość samodecydowania o planowanym i zrealizowanym projekcie wnętrza.

Powyższe wskazówki są tylko zarysem tego, jak może wyglądać taka rozmowa, ale zdecydowanie pomogą jeśli chcemy uniknąć komplikacji:)

 

2. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w pokoju dziecka?

W pokoju dziecka w wieku 6-12 lat zazwyczaj znajdują się następujące meble:

 • Łóżko: musi być łóżko odpowiedniego rozmiaru, które zapewni dziecku wygodne miejsce do spania. Można rozważyć łóżko pojedyncze lub o szerokości około 140 cm, w zależności od ilości miejsca.
 • Biurko: miejsce do nauki i wykonywania zadań domowych. Pomijając rozmiar biurka lub stołu do nauki, bardzo ważne jest dobrej jakości krzesło, aby dziecko mogło skutecznie skupić się na zadaniach do rozwiązania.
 • Szafa: Przechowywanie ubrań i innych przedmiotów dziecka jest niezmiernie ważne. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zabudowy na wymiar. Dzięki temu, można uzyskać jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
 • Komoda: może być przydatna do przechowywania dodatkowej odzieży, pościeli, zabawek i innych przedmiotów codziennego użytku.
 • Półki na książki: Jeśli dziecko lubi czytać, warto mieć duże półki na książki, gdzie można przechowywać i wyeksponować ulubione tytuły. Dodatkowo, można łatwo przechowywać podręczniki szkolne, które będą łatwo dostępne w razie potrzeby.
 • Fotele lub kanapa: Dobre miejsce do relaksu i czytania jest również bardzo ważne. Dodatkowo, taki osobny mebel może być ciekawym dodatkiem przełamującym kolorystykę wnętrza.
 • Stolik nocny: Jeśli dziecko ma lampkę nocną, budzik lub inne przedmioty, które chciałoby trzymać przy łóżku, stolik nocny może się bardzo przydać.

Powyższy zapis należy traktować jako szablon poprawnie urządzonego pokoju, ale to właściwie przeprowadzona ankieta i rozmowa da pełną odpowiedz, jak urządzić indywidualnie pokój dziewczynki.

wygodny fotel do pokoju dla dziewczynki

3. Jak wybrać meble, aby "rosły" razem z dzieckiem.

Każdy rodzić pragnie idealnego połączenia, gdzie część mebli będzie służyć jak najdłużej, zachowując jednocześnie odpowiednie wymiary.

Wybierając meble, które będą "rosły" razem z dzieckiem, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru:

 • Sprawdzony producent: Warto poszukiwać rozwiązań u producentów, którzy obecnie na rynku posiadają dużą ilość sprawdzonych rozwiązań. Wizyta w salonie pozwoli zobaczyć na żywo, jak taki mebel pracuje czy też wygląda.
 • Uniwersalność: Wybierz meble, które mają uniwersalny design i mogą pasować do różnych stylów i zmieniających się gustów dziecka na przestrzeni lat. Meble o klasycznym, prostym wzornictwie zazwyczaj mają większą szansę na dłuższą żywotność.
 • Regulacja: Poszukaj mebli, które mają regulowane elementy, takie jak regulowane wysokości, półki czy blaty. Na przykład łóżko z regulowaną wysokością pozwoli na dopasowanie do wzrostu dziecka. Regulowane biurko może być dostosowane do różnych etapów rozwoju dziecka. Należy pamiętać o tym, że krzesło ma bardzo duże znaczenie w rozwoju fizjonomii dziecka.
 • Wielofunkcyjność: Meble wielofunkcyjne są idealne dla dzieci, ponieważ zapewniają większą elastyczność. Przykłady to łóżka z wbudowanymi szufladami na przechowywanie, biurka, które można przekształcić w półkę lub stolik do nauki, czy szafy z możliwością zmiany konfiguracji wewnętrznej.
 • Wytrzymałość i jakość: Wybieraj meble wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na zużycie i wytrzymałe. Solidne konstrukcje i wysokiej jakości materiały będą miały większą szansę przetrwać wiele lat użytkowania.
 • Modularność: Meble modułowe lub zestawy, które można łatwo rozbudowywać lub modyfikować, są świetnym rozwiązaniem dla mebli, które "rosną" razem z dzieckiem. Na przykład, możesz rozpocząć od podstawowego zestawu pokoju, a potem dodawać dodatkowe moduły, gdy dziecko będzie potrzebować więcej przestrzeni czy funkcjonalności.
 • Ergonomia: Ważne jest, aby meble były dostosowane do rozwoju fizycznego dziecka. Na przykład, krzesło biurowe powinno być ergonomiczne i dopasowane do wzrostu i postawy dziecka, aby zapewnić wygodę i prawidłową sylwetkę podczas nauki.

Pamiętaj, że meble, które "rosną" razem z dzieckiem, są inwestycją na dłuższą metę. Warto zwrócić uwagę na wszystkie wspomniane czynniki: jakość, funkcjonalność i trwałość tych mebli, aby mogły służyć dziecku przez wiele lat. 

4. Jaki kolor oraz rodzaj farby wybrać do pokoju dziewczynki?

Wybór koloru farby do pokoju dziecka zależy od wielu czynników, takich jak preferencje dziecka, wiek, osobowość, styl i atmosfera, którą chcesz stworzyć. Jeśli w trakcie wypełniania ankiety, o której wspomnieliśmy nie uda się wybrać koloru, to poniżej przekazujemy kilka cennych uwag, które mogą okazać się pomocne.

 • Uwzględnij zainteresowania: Zastanów się nad zainteresowaniami dziecka i postaraj się wybrać kolor, który odzwierciedla jego pasje. Na przykład, jeśli dziecko interesuje się przyrodą, może być atrakcyjny kolor zielony lub niebieski. Jeśli ma ulubioną postać z bajki, możesz rozważyć użycie kolorów związanych z tą postacią.
 • Kolor stymulujący lub relaksujący: Pamiętaj, że kolory mają różne efekty na nasze samopoczucie i nastrój. Jasne i intensywne kolory, takie jak czerwony czy żółty, mogą stymulować i zwiększać energię, podczas gdy pastelowe kolory lub odcienie niebieskiego czy zieleni mogą działać uspokajająco i relaksująco. Znalezienie odpowiedniego balansu między energetyzującymi a uspokajającymi kolorami może być korzystne w pokoju dziecka.
 • Neutralne tło: Jeśli nie jesteś pewien konkretnego koloru, możesz zdecydować się na neutralne tło, takie jak biały, kremowy, szary czy beżowy, które stanowi neutralną bazę dla innych kolorów. Możesz wtedy dodać akcenty kolorystyczne za pomocą dekoracji, mebli, dywanów czy obrazków, które mogą być łatwiejsze do zmiany w przyszłości.
 • Pzemyśl przestrzeń: Zwróć uwagę na wielkość i oświetlenie pokoju dziecka. Jasne kolory mogą optycznie powiększyć przestrzeń, podczas gdy ciemne kolory mogą ją zmniejszyć. Jeśli pokój jest mały, rozważ użycie jaśniejszych kolorów, które pomogą stworzyć wrażenie większej przestrzeni.

Jeśli już kolor farby został wybrany, to pozostaje kwestia producent oraz typu, który zostanie zastosowany w pomieszczeniu. W naszej pracowni, najczęściej proponujemy farby marki Fluger Dexo 5. Są to farby bardzo trwałe, ale najważniejsze jest to, że można bardzo łatwo czyścić z nich zabrudzenia. Dobrze wyprawiona i pomalowana ściana będzie służyć latami. Kolor nie ulega odbarwieniu z biegiem lat i starzeje się równomiernie dla całego wnętrza. W trakcie realizowania usługi aranżacji wnętrze dobieramy odpowiedni typy i kolory farb dla Państwa za pomocą specjalistycznych próbników.

 

jaki wybrać kolor farby do pokoju dzeiwczynki

5. W jakie sprzęty dodatkowe warto wyposażyć pokój dziecka?

Jeśli już mamy wybrane meble oraz kolory do wnętrza, to pozostaje jeszcze kwestia zastanowienia się, jakie dodatkowe sprzęty oraz wyposażenie będzie potrzebne. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad miejscami przyłączenia wszystkich sprzętów elektronicznych, tak aby uniknąć przedłużaczy czy też wolno zwisających kabli. W pokoju dziecka powinno być kilka podstawowych sprzętów i dodatkowych mebli, które zapewnią mu komfort, rozwój i dobrą organizację przestrzeni. Oto kilka naszych sugestii:

 • Dywan: Dywan może dodać ciepła i wygłuszyć dźwięki w pokoju dziecka. Wybierz dywan, który jest miękki, łatwy do utrzymania w czystości i bezpieczny dla dziecka.
 • Lustro: szczególnie w pokoju przeznaczonym dla dziewczynki jest przydatne. Wybierz lustro, które jest bezpieczne i łatwe do oczyszczenia.
 • Osprzęt elektroniczny: jeśli w pokoju dziecka znajdzie się komputer, tablet, ładowarka do telefonu, to należy w przemyślany sposób rozważyć rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Jest szczególnie ważne, aby przyłącza były umiejscowione na odpowiedniej wysokości, oraz bezpiecznie poprowadzone.
 • Oświetlenie nocne, które sprzyja komfortowemu spędzaniu czasu o każdej porze po zmroku.
 • Rolety okienne: mogą okazać się pomocne jeśli nasza pociecha lubi i może długo pospać w weekendy. Warto jednak rozważyć zaciemnianie okien jako element zmniejszający nagrzewanie się wnętrza w słoneczne dni.
 • Internet: jeśli jest to niezbędne, warto rozważyć odpowiednio wcześnie przygotowanie sieci LAN w po mieszczeniu.
bezpiczeny pokój dla dziewczynki

6. Jaka jest rola architekta wnętrz w projektowaniu pokoju dla dziewczynki?

Na tak postawione pytanie, można odpowiedzieć na kilka sposobów, ale chyba najciekawsza jest odpowiedz, że architekt wnętrz bezpiecznie przeprowadzi rodziców i dziecko przez etap projektu oraz wykończenia wnętrza. Za każdym razem, aranżacja i realizacja budzi sporo emocji. W trakcie projektu, a nawet realizacji pojawia się wiele wątpliwości oraz pytań. Ten stan emocjonalny jest obecny prawie w każdym projekcie osób dorosłych, a teraz wyobraźmy sobie jakie obfite emocje pojawiają się w kwestiach związanych z dziećmi:)

Zobrazowanie, dokładne zinwetaryzowanie oraz narysowanie projektu to podstawa, ale na tej podstawie budowana jest cała reszta pomieszczenia. Dodatkowo wiedza zawodowego architekta wnętrz jest bardzo szeroka, szczególnie jeśli chodzi o materiałoznawstwo oraz dobór wszystkich części składowych w jedna całość.

Ostatecznie, usługa projektowa jest rozpatrywana w bardzo szerokim aspekcie, który zdecydowanie przekracza ramy papierowych rysunków technicznych. Najważniejszy jest efekt końcowy, aby w omawianym przypadku skutecznie połączyć aspekty techniczne oraz estetyczne. W końcu na szali stawiamy szczęście dziecka:)

Zadzwoń lub napisz do nas po bezpłatną analizę oraz wycenę Twojego projektu.

tel. 505-180-426

email: biuro@jsm-wnetrza.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel