Materiały dobrej jakości przeznaczone do wykończenia wnętrza.
Każdy lubi kiedy styl zaprojektowanego wnętrza jest spójny i dobrze oddaje charakter jego domowników. Lubimy także, kiedy nasze wnętrza są ponadczasowe i dobrze zachowują się na przestrzeni lat. Przez stwierdzenie „dobrze się zachowują” mam tu na myśli, że materiały użyte w realizacji „ładnie się starzeją”. Co to znaczy „ładnie się starzeją”, to znaczy, że pomimo upływu czasu lub ewentualnych zniszczeń, nadal prezentuję się dobrze.
Do takich materiałów na pewno zaliczyć można : drewno, kamień, szkło, stal, naturalne tkaniny.
- Drewno zazwyczaj używamy na podłogę lub elementy meblowe, takie jak regały, stół, stoliki kawowe, fronty meblowe. Podłogę wykonujemy przeważnie z deski drewnianej warstwowej, ponieważ taki rodzaj deski jest dużo bardziej odpory na warunki panujące we wnętrzu (zmiany temperatury i wilgotności). Deska warstwowa może mieć rożne wykończenia, może być olejowana, lakierowana, szczotkowana, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Miło jest bosą nogą chodzić po podłodze drewnianej. Wszelkie drobne uszkodzenia podłogi drewnianej można w łatwy sposób naprawić czy zniwelować. Jest to ogramy walor tego materiału. W mojej opinii nawet zmieszczona podłoga drewniana wygląda dużo lepiej niż panel podłogowy lub podłoga winylowa.
- Kamień, to szlachetny materiał bardzo często wykorzystywany na blaty kuchenne, łazienkowe, na podłogę lub ściany. Kamień jest też często wykorzystywany w meblu jako blat, dekoracyjny detal, uchwyt. Zastosowań kamienia we wnętrzu jest naprawę dużo, wszystko zależy on naszej kreatywności. Pewne rodzaje kamienia nadają się np. do konkretnych przestrzeni lub zastosowań. Przykładowo granit jest bardzo twardym kamieniem i świetnie nadaje się na blaty kuchenne, czy parapety, ale także schody lub płyty chodnikowe. Natomiast sam rysunek granitu nie jest bardzo ciekawy, przeważnie są to kamienie w odcieniu szarości, grafitu, beżu. Często nakrapiane, w typie „pieprz i sól”. Jest wiele kamieni, które mają piękny rysunek, do których zaliczyć można np. marmur, kwarcyt, onyks. Ten ostatni pięknie wygląda również podświetlony, jego rysunek jest żyłkowaty i przepuszcza światło, co potrafi stworzyć niesamowity efekt wydobywający głębię koloru.
- Szkło to kolejny materiał naturalny, z którego możemy stworzyć schody, drzwi, kabiny prysznicowe, podłogi i wiele innych. Szkło ma bardzo szerokie zastosowanie we wnętrzach, a także w architekturze. Szkło może mieć różną fakturę oraz kolor, kształt. Szkło możemy podświetlać, malować, lakierować. Szkło jest materiałem twardym i odpornym na zniszczenia.
- Przyjęło się, że stal jest materiałem chłodnym i surowym. Nic bardziej mylnego, stalowe elementy we wnętrzu nadają mu charakteru. Stal może przybierać różne kształty, kolory, faktury, wszystko dzięki nowoczesnej technologii. Stalowe elementy we wnętrzu mogę skrywać się np. w ścianie jako podkonstrukcja lub kaseta drzwi przesuwanych, ze stali możemy wykonać całe schody wraz z balustradą, szafki, regały, nogi stołu, lampy, krzesła, przesłony np. z blachy cięto-ciągnionej lub z siatki spawanej. Tych zasztauowań jest tak dużo, że aż trudno je tu wymienić. Stal przepięknie wygląda również, gdy ją podświetlimy.
- Ostatni wymieniony przeze mnie materiał to tkaniny naturalne, np. takie jak len, bawełna, wełna, filc, jedwab, skóra. Takie szlachetne tkaniny wymagają specjalnego traktowania. Te materiały możemy użyć do wykończenia sofy, firan, dywanu, poduszek, tapety itp.. Każda tkanina ma inne właściwsi i należy o nią dbać i konserwować w specjalny sposób. Zupełnie inne jest odczucie gdy przytulamy się do poduszki z jedwabiu, czy miękkiej wełny, a inne jeśli byłaby ona wykończona z poliestru.
Inwestorzy są coraz bardziej świadomi możliwości jakie daje im rynek wykończenia wnętrz. Świadomi tego ja wyglądają tanie panele marketowe po 2 latach użytkowania, a tego jak wygląda podłoga drewniana po takim samym czasie. Nie ma się czego bać, jeśli mamy psa, czy małe dziecko. Owszem, możemy taką podłogę porysować, ale drewno można odświeżyć, wycyklinować, a zniszczony panel nadaje się tylko do wymiany.
Oczywiście materiały naturalne wymagają innych nakładów finansowych, jednak jest to inwestycja w nasze wnętrze. Na przestrzeni lat będzie ono ponadczasowe, użyte w nim materiały podniosą jego wartość np. podczas sprzedaży nieruchomości, ponieważ nowy właściciel nie będzie musiał robić generalnego remontu, a jedynie odświeżenie nieruchomości.
Wnętrza z użyciem naturalnych materiałów są też unikatowe i niepowtarzalne, ponieważ w naturze nie znajdziemy dwóch identycznie wyglądając kamieni naturalnych.